۱۳ عادت بهداشتی برای کودکان!

با سلام و عرض عرض ادب خدمت دوستان مجله فارسی ها امروز با شما هستیم با یکی دیگه از بحث های بهداشت کودکان,با ما همراه شوید.

چرا بهداشت شخصی برای کودکان مهم است؟

پیروی از شیوه های صحیح بهداشتی و بهداشتی برای کودکان بسیار مهم است و به دور نگه داشتن میکروب ها و بیماری ها کمک می کند.هر وقت با لمس مناطق غبار آلود که میکروارگانیسم های کشنده می توانند بر روی دست،غذا و در نهایت به معده خود منتقل و باعث بیماری شوند.

بعضی از عادت ها می توانند به عنوان پایه ای برای اطمینان از سلامتی و بهداشت کودکان بکار روند. بهترین راه برای درک فرزند خود از درک این روش ، آموزش راه های تمرین از مراحل اولیه است. در مورد برخی از روشهای متداول که به تحریک بهترین روشهای بهداشت شخصی در کودکان کمک می کند,بخوانید:

۱۳ بهترین عادت های بهداشت شخصی برای کودکان

۱٫ بهداشت مواد غذایی برای کودکان

عادات ناسالم غذایی می تواند باعث مسمومیت غذایی شود و منجر به شرایطی مانند اسهال،استفراغ یا دردهای معده شود. به عنوان یک والدین،​​باید اطمینان حاصل کنید که بهداشت در هنگام تهیه ، سرو و یا تغذیه غذا به فرزندتان بی نقص است.

هنگام آموزش فرزند خود در مورد بهداشت مواد غذایی ، از اصول اولیه شروع کنید و در مورد میکروب ها و باکتری هایی که باعث بیماری می شوند به او بگویید. بگذارید آنها درک کنند که چگونه اینها می توانند بدنشان را آلوده کرده و از دست آنها به غذای آنها و بدنشان منتقل شوند.

شستن دست ها:اطمینان حاصل کنید که کودک شما می داند که چگونه دست های خود را با صابون قبل و بعد از غذا کاملاً بشویید و همچنین یک پارچه پاک کننده تمیز برای دستان خود در اختیار آنها قرار دهید. پارچه باید شستشو / تغییر داده شود.

ذخیره سازی مواد غذایی: عادات غذایی سالم همچنین شامل نگهداری مناسب می باشد. به فرزند خود بیاموزید که چگونه غذاها را در یخچال تفکیک و ذخیره کند و همچنین درباره مواردی که در خارج از خانه باقی مانده است ، به آنها بگویید. هیچ ماده غذایی را رها نکنید و همچنین برای جلوگیری از انقباض باکتری ها،درب ها را تمیز نگه دارید.

غذای پخت و پز:اگر فردی هستید که بیشتر آشپزی ها را انجام می دهد،این امر را به یک عادت رعایت کنید تا از شیوه های بهداشتی مناسب استفاده کنید.

همیشه از پیش بند استفاده کنید و موهای خود را گره بزنید.آستین های خود را به سمت بالا بپیچید تا از چربی یا لکه روی لباس خودداری کنید.سرفه و عطسه نکنید و هر وقت لازم بود همیشه عطف کنید و از آلوده شدن مواد غذایی با میکروب خودداری کنید.قبل از لمس دوباره مواد غذایی ، دستان خود را کاملاً ضد آب کنید/بشویید.

13 عادت بهداشتی کودکان

۲٫ بهداشت دست برای کودکان

شستن دست ها به طور مکرر می تواند احتمال ابتلا به بیماری های منقبض کننده مانند اسهال را کاهش دهد.ساده ترین روش برای تمرین بهداشت دست این است که به کودک خود بیاموزید که چگونه دست ها را به طور کامل بشویید. به کودک خود نشان دهید قدم به قدم به او با انجام دادن آن در مورد نحوه شستن دست ها و اطمینان از اینکه آنها تمام مراحل را به درستی انجام دهند.

*دستان خود را با آب مرطوب کنید.

*صابون را روی دستان خود بمالید و مالش دهید تا یک چرم تشکیل شود.

*اطمینان حاصل کنید که کودک شما حتی بین انگشتان و زیر ناخن ها تمیز می شود.

*صابون را کاملاً با آب تمیز بشویید.

بهداشت خوب برای بچه ها شامل تمیز نگه داشتن دست های او در هر زمان است. بگذارید کودک شما به یاد داشته  هر بار که بخواهد کاری کند عادت کند که دست خود را بشوید مثل:

*قبل و بعد خوردن غذا

*در حمام

*بعد از بازی کردن بیرون

*بعد از تمیز کردن چیزی

*دست زدن به حیوانی

*سرفه یا عطسه کردن

۳٫ بهداشت خواب برای کودکان

خواب برای کودکان و بزرگسالان به طور یکسان بسیار مهم است زیرا بدن از این زمان برای بازسازی سلولهای خود و ثبت خاطرات استفاده می کند. بهداشت خواب شامل همه چیزهایی است که به کودک شما کمک می کند خواب خوبی داشته باشد. به شما کمک می کند در روز راحت تر  بیدارشان کنید تا کودک شما در شب به اندازه کافی بخوابد تا در طول روز بتواند فعال باشد. همچنین می توانید اهمیت خواب را به آنها یاد دهید تا آنها را به یادگیری فواید آن علاقه مند کنید.

به عنوان فرزندان در حال رشد ، آنها باید حداقل ۱۰ ساعت در روز استراحت کنند.در این زیر چند روش وجود دارد که می توانید عادت های خوب خواب را در فرزند خود تحریک کنید:

*از اجازه ندادن فرزندتان به خوابیدن در ساعت هایی جز ساعت خواب تا شب ها به خوبی بخوابد.

*از تختخواب فقط باید برای خواب استفاده شود و نه برای تماشای تلویزیون یا انجام کارهای مدرسه.

*یک محیط آرام ایجاد کنید. می توانید چراغ های کم نور داشته باشید که به کودک شما اجازه استراحت دهد. همچنین می توانید خواندن لالایی را امتحان کنید.

*وسایل و زنگ های هشدار را از کودکان دور نگه دارید تا از خواب بیدار نشوند.

*کودک خود را هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب بفرستید.

13 عادت بهداشتی کودکان

 

۳٫بهداشت صوتی برای کودکان

اینها مجموعه ای از روشهایی است که شما و فرزندتان می توانید برای کمک به او در دریافت آلودگی صدا از آنها استفاده کنید.بیشتر کودکان می توانند عادت کنند که زیاد فریاد بزنند.اگر به آنها توجه نشود و نادیده گرفته شوند،تارهای صوتی کودک شما می توانند استرس بیش از حد را تجربه کرده و آسیب ببینند.

کودک خود را هیدراته نگه دارید و هر روز آب کافی برای نوشیدن به او بدهید.

از دادن نوشیدنی سرد یا بستنی به آنها خودداری کنید.

کودک خود را تشویق کنید در طی مکالمه با یک لحن صحبت کند.

کودکان گاهی اوقات می توانند گلو خود را پاک کنند و بر شیوه صداگذاری آنها تأثیر بگذارد.همیشه آنها را از انجام این کار خودداری کنید.

آنها را از فریاد زدن و زمزمه کردن بیش از حد خودداری کنید.

۵٫بهداشت دهان

همچنین مهم است که از دهان و دندان کودک خود مراقبت کنید. بدون مراقبت مناسب ، کودک شما می تواند حفره ، بوی بد دهان و سایر بیماری های دهان ایجاد کند. اگرچه سرانجام دندانهای کودک از بین می روند ، اما نقش مهمی در کمک به غذا و رشد گفتار دارند. بنابراین ، در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید دندان های کودک خود را سالم نگه دارید:

اطمینان حاصل کنید که کودک شما حداقل دو بار در روز مسواک بزند.

همیشه از مسواک کودک استفاده کنید زیرا کوچکتر و همچنین نرم روی لثه های در حال رشد کودک شما است.

در ۱۲ ماه اول ، فقط لثه های کودک را با یک پارچه تمیز پاک کنید. وقتی اولین مجموعه دندان ظاهر شد ، سطح آن را به آرامی با مسواک و مقداری آب پاک کنید. بگذارید کودک شما در سن دو سالگی شروع به استفاده از خمیر دندان کند.

غذای شیرین نباید بیش از حد دراز بماند زیرا باعث ایجاد حفره می شود.

اگر کودک تا سن ۶ سالگی دندان های واگلی داشته باشد ، بگذارید دندان او را تیز کند تا بدون درد و خونریزی از بین برود.

۶٫ بهداشت دندان

می دانید که برای سالم نگه داشتن دندان ها ، باید دندان های کودک خود را مسواک بزنید. اما کمتر کسی روش صحیح مسواک زدن دندانهای خود را می داند. در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید دندان های کودک خود را سالم نگه دارید. در ابتدا دندان های خود را با این روش خودتان مسواک بزنید و به آرامی روش درست انجام این کار را به آنها یاد دهید.

برس را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه های فرزند خود نگه دارید.

برس را به آرامی به جلو و عقب بکشید.

تمام سطوح دندانهای کودک (مناطق بیرونی ، داخلی و جویدن) را مسواک بزنید.

برای تمیز کردن سطح داخلی به طور کامل ، می توانید برس را به صورت عمودی نگه دارید و آن را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

زبان را مسواک بزنید تا باکتری ها از بین بروند.

13 عادت بهداشتی کودکان

 

۷٫ مراقبت از مو کودکان

بهداشت نامناسب مو در فرزند شما می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند شوره سر ، شپش و سایر عفونت های پوست سر شود. فرزند شما می تواند هنگام بازی با دوستان خود در زمین بازی این موارد را دریافت کند یا حتی آن را از کودک دیگری که در محیط اطرافش قرار دارد قرارداد ببندید. برای جلوگیری از این عفونت ها ، باید به کودک شما آموزش داده شود که از مو و پوست سر خود مراقبت کند.

حداقل دو بار در هفته موهای کودک خود را بشویید تا روغن و چربی مو خالی نشود.

به کودک خود در نحوه تمیز کردن پوست سر با شامپو کمک بگیرید و با آب بشویید.

اگر فرزند شما شپش سر دارد ، حتماً سریعاً آن را درمان کنید.

اگر فرزند شما موهای بلند دارد ، او را ترغیب کنید که موها را بیشتر ببندد تا از کثیف شدن آنها جلوگیری کند.

به فرزند خود بیاموزید که از اشتراک گذاری شانه،بالش و کلاه خود با سایر کودکان خودداری کند.

۸- بهداشت ناخن

ناخن های کودکان بسیاری از خاک ها و میکروب ها را جمع می کنند زیرا اغلب در بیرون از منزل و در ماسه،گل و یا زمین های کثیف بازی می کنند کودکان و بزرگسالان به طور یکسان از اندام خود استفاده می کنند که باعث آسیب و آلودگی ناخن ها می شود.

بچه ها تمایل دارند که ناخن های خود را گاز بگیرند. آنها را از انجام این کار منصرف کنید زیرا در نتیجه می توانند میکروبهای موجود در زیر ناخن های خود را مصرف کنند.

ناخن های کودک خود را به طور مرتب قطع کنید. به کودک خود بیاموزید که زیر ناخن های خود را کاملا تمیز و شستشو دهد تا از تمیز بودن آنها در هر زمان اطمینان حاصل شود.

به کودک خود کمک کنید بعد از هر بار حیوان خانگی حیوان خود را بشویید ، در بیرون ، سرفه یا عطسه بازی کند و قبل و بعد از غذا بخورد.

همچنین به ناخن های فرزندتان توجه کنید و مرتباً آنها را قطع کنید.

۹- بهداشت حمام

بهترین راه برای تمیز و سالم نگه داشتن فرزندتان در همه اوقات این است که به طور مرتب از آنها حمام کنید.برخی از عادتهای بهداشت بهداشت شامل:

به فرزند خود بیاموزید که قبل از رفتن به مدرسه و بعد از بازگشت دوباره ، دو بار در روز حمام کند.

و را تشویق کنید که قسمت های مختلف بدن را مانند زیر بغل ، کشاله ران ، پا و پا بمالد.

اطمینان حاصل کنید که هر بار که حمام می کنند صابون بزنند.

مراقب باشید که کودک شما هنگام تمیز کردن صورت خود از مراقبت بیشتری برخوردار باشد زیرا پوست در اینجا ظریف تر است.

۱۰٫ بهداشت پا

هنگامی که باکتری ها به همراه عرق روی پای کودک شما فعالیت می کنند،می توانند بو کنند. این اتفاق می افتد اگر کودک شما تمام روز کفش مخصوصاً بدون جوراب بپوشد.این باعث می شود بسیاری از خاک و باکتری ها روی پای کودک جمع شوند. برخی از عادت های بهداشت شخصی برای بچه ها می توانند به دور نگه داشتن این پاهای بو کمک کنند:

اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر بار که حمام می رود،پاهای خود را می شوید.

پا را با شست و شوی صحیح با صابون تمیز نگه دارید و با آب مناسب بشویید.

همیشه بین انگشتان پا ، قسمت زیر پای پا و همچنین در زیر ناخن های پا تمیز کنید تا میکروب ها از بینبروند. به کودک خود بیاموزید که کفشهای خود را تمیز نگه دارد تا از اجتماع میکروب جلوگیری کند.

برای مرطوب نگه داشتن پا در هر زمان از مرطوب کننده استفاده کنید.

13 عادت بهداشت کودکان

۱۱٫بهداشت توالت

سرویس بهداشتی یا توالت یکی از مکان های خانه است که دارای حداکثر میکروب است.تا زمانی که حمام را تمیز نگه دارید و بهداشت صحیح بهداشتی را به فرزند خود یاد دهید،می توانید از بیماری های ناشی از حمام جلوگیری کنید.

به فرزند خود بیاموزید که بعد از هر بار دلخوشی ، او را پاک یا بشویید.

به آنها بیاموزید که چگونه به تنهایی سرخ شوند. به آنها یادآوری کنید که هر بار که از حمام استفاده می کنند،دست خود را بشویید.

یک راه خوب برای کمک به آنها در یادگیری،ماندن در کنار آنها و راهنمایی آنها در کل فرایند است.

همچنین،به فرزندتان بخواهید هر بار که در توالت هستند نگاه کندد که چیکار میکنن و یاد بگیرن،پاک کند.

۱۲- بهداشت سرفه و عطسه

شما همیشه نمی توانید از فرزند خود محافظت کنید ، و چند بیماری در اینجا و آنجا واقعاً می توانند به بهبود سیستم ایمنی کمک کنند. بنابراین یک بیماری جدی وجود دارد. بعضی اوقات کودک شما می تواند به یک سرفه شایع یا سرماخوردگی مبتلا شود.

با آموزش دادن کودک به چگونگی عطسه یا سرفه با پوشاندن دهان خود،از گسترش عفونت فرزند خود جلوگیری کنید.

همچنین به جای استفاده از دست آنها ، فرزندان خود را ترغیب کنید که به جای آن از آستین یا آرنج خود استفاده کنند.

این امر از انتشار میکروب از دست آنها جلوگیری می کند. هر وقت آنها از آستین خود استفاده می کنند،ظریفانه آنها را ستایش کنید مانند “من دیدم که شما از آستین خود استفاده کرده اید. تشکر از این که آن را انجام دادید”.

این باعث می شود آنها به یاد بیاورند که در آینده دوباره این کار را انجام دهند.

۱۳٫ بهداشت خانه

جدا از انواع بهداشتی که در بالا به آنها اشاره شد،فرزند شما باید از بهداشت در خانه پیروی کند زیرا این امر می تواند به عنوان آداب و رسوم فرزند شما نیز تقویت شود.

به فرزند خود بیاموزید که هر روز لباس تمیز بپوشد. اگر کودک شما لباس خاصی را دوست دارد ، به او بیاموزید که فقط وقتی تمیز باشد،آن را بپوشد.

عادت پاکیزگی را درگیر کنید. به آنها بیاموزید که بعد از غذا ظرف خود را بردارند و آن را درون سینک قرار دهند و بعد از آن نیز دست های خود را بشویید.

اگر فرزند شما چیزی را در خانه ریخته ، به آنها یاد دهید که آن را تمیز کنند. اگر آنها خیلی جوان هستند،به آنها کمک کنید تا آن را تمیز کنند.

نکاتی برای آموزش بهداشت شخصی کودکان خود:

شما نمی توانید به یک کودک تمام عادات بهداشت کودک که در بالا به آنها گفته شد ، یک شبه آموزش دهید. آموزش عادت های بهداشت شخصی به بچه ها به صبر و شکیبایی نیاز دارد. برخی حوادث ممکن است در اینجا و آنجا اتفاق بیفتد،اما از اینکه کودک خود را هنوز در حال یادگیری است،آن را نترسانید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.