ترفند های جالب و کارآمد با نمک

ترفند های جالب و کارآمد با نمک (هنر در خانه)

کاربرد نمک در زندگی روزمره بسیار زیاد است و شما می توانید بسیاری از مشکلات خود را به راحتی با نمک حل کنید.

کاربردهای جالب نمک که خانه داری را ساده و لذت بخش می سازد

نمک یکی از پرمصرف ترین مواد موجود در آشپزخانه است اما تا کنون چند بار از آن برای چیزی غیر از پخت و پز استفاده کرده اید ؟

اگرچه ممکن است خیلی ها اعتقاد داشته باشند که نباید از نمک به میزان بالایی استفاده کرد اما خیلی اوقات نمک ماده ای ضروری برای سلامتی به حساب می ‎آید؛تنها کافی است

که از آن به میزان مناسب استفاده کرد، نه زیاد و نه کم . نمک علاوه بر آشپزی کاربرد های فراوان دیگری نیز دارد؛

ترفند های جالب و کارآمد با نمک
ترفند های جالب و کارآمد با نمک

استفاده از نمک در نقاط مختلف منزل

۱٫ زیباتر کردن گل های مصنوعی و طبیعی

گل های مصنوعی یک جایگزین خارق العاده برای گل های طبیعی هستند و در دراز مدت موجب پس انداز مقدار زیادی از پول شما خواهند شد.

یگ گلدان را پر از نمک کنید و سپس به آن آب سرد اضافه کنید و به این ترتیب گل های مصنوعی شما زیباتر به نظر خواهند رسید و برای گل های طبیعی از نمک های درشت تر استفاده کنید.

اگر از دیدن نمک درون گلدان راضی نیستید می‎ توانید از گلدان های مات که داخل آن ها دیده نمی ‎شود استفاده کنید .

۲٫ تمیز کردن گل های مصنوعی

برای تمیز کردن گل های مصنوعی خود از گرد و غبار نیز می ‎توانید از نمک استفاده کنید.

گل های خود را درون یک کیسه کاغذی پر از نمک طعام ریخته و کیسه را به خوبی تکان دهید که این کار باعث می ‎شود تا هیچ گونه اثری از گرد و غبار بر روی گل ها باقی نماند و گل های مصنوعی شما ظاهری بی عیب و نقص داشته باشند .

۳٫ تمیز کردن گلدان ها

گل ها پس از مدتی که درون گلدان های شیشه ای باقی می‎ مانند،رسوباتی از خود درون گلدان به جای خواهند گذاشت که این رسوبات باعث به وجود آمدن لکه هایی بر روی شیشه گلدان می ‎شوند.

برای خلاص شدن از شر این لکه ها مقداری نمک بر روی تکه ای اسفنج ریخته و گلدان مورد نظر را با استفاده از آن اسنفج تمیز کنید و سپس گلدان را با آب گرم و صابون شستشو دهید و برای تمیز کردن داخل گلدان های باریک نیز بهتر است آن را با آب نمک پر کنید و آن را تکان دهید و با استفاده از مسواک و یا یک برس مخصوص لکه های موجود بر روی گلدان را پاک کنید .

کاربرد های نمک

۴٫ بازیافت اسفنج های کهنه

اسفنج ها معمولا بعد از استفاده طولانی مدت کهنه و از کار افتاده می‎ شوند.

برای طولانی کردن عمر اسفنج بهتر است آن را به مدت یک روز درون محلول آب و نمک قرار دهید و سپس روز بعد آن را از محلول دراورده و خشک کنید .

۵٫ نو نگه داشتن ظاهر حصیر

وسایل حصیری معمولا بسیار زیبا هستند اما مراقبت از آن ها کار ساده ای نیست.

با گذر زمان و استفاده مرتب از این گونه وسیله ها و در معرض آفتاب قرار گرفتن آن ها ظاهر حصیری شان کهنه و رنگ آن ها زرد خواهد شد و برای جلوگیری از تغییر رنگ آن ها بهتر است که هر ۶ ماه یک بار با استفاده از یک برس مخصوص وسایل حصیری خود را به محلول آب نمک آغشته کنید و اجازه دهید که خشک شوند .

۶٫ خاموش کردن آتش

بودن در کنار شومینه روشن در شب های سرد زمستان بسیار لذت بخش است و راه مناسب برای خاموش کردن شعله درون شومینه پاشیدن مقداری نمک بر روی آن است .

۷٫ از بین بردن بوی کفش ها و کتانی ها

با پاشیدن مقدار کمی نمک درون کفش ها و کتانی هایتان به راحتی قادر به از بین بردن بوی نامطبوع درون آن ها خواهید بود .

پودر کودک نیز تاثیر زیادی در از بین بردن بوی بد داخل کفش ها دارد .

۸٫ از بین بردن آثار رژ لب از روی ظروف

برای از بین بردن آثار رژ لب از روی ظرف و ظروف مهمانیتان، تنها کافیست که قبل از شستن ظرف مورد نظر مقداری نمک بر روی آن بپاشید. به این ترتیب رژ لب باقی مانده بر روی آن به سرعت از بین خواهد رفت.

۹٫ تمیز کردن شیشه آکواریوم

با استفاده از نمک بدون ید به راحتی قادر به برطرف کردن لکه های ایجاد شده بر روی شیشه آکواریوم خواهید بود و فقط کافی است مقداری نمک را با استفاده از یک اسفنج بر روی شیشه آکواریوم بمالید و سپس با آب گرم شستشو دهید .

۱۰٫ جلوگیری از تیره شدن حوله ها و یا لباس های رنگ روشن

برای جلوگیری از تیره شدن حوله و یا لباس های روشن کافی است مقداری نمک درون محفظه پودر ماشین لباسشویی منزل خود بریزید که به این ترتیب لباس هایتان رنگ روشن خود را حفظ خواهند کرد .

۱۱٫ تمیز کردن ظروف برنجی

برای تمیز کردن و مراقبت از ظروف تزئینی برنجی خود کافی است مقدار مساوی نمک ، آرد و سرکه سفید را با هم ترکیب کرده و به ظروف مورد نظر بمالید و سپس آن ها را با استفاده از یک پارچه خشک تمیز کنید و ظاهری روشن تر به آن ها ببخشید .

برای از بین بردن چربی و مواد سوخته بر روی ماهیتابه و قابلمه ها نیز می‎توانید از نمک استفاده کنید .

۱۲٫ تمیز نگه داشتن ظاهرشمع های تزیینی

برای تمیز و زیبا نگه داشتن ظاهر شمع های تزیینی نیز می ‎توانید آن ها را درون محلول غلیظ آب نمک قرار دهید .

۱۳٫ از بین بردن لکه های چمن بر روی لباس ها

با فشردن مقداری آب لیمو بر روی لکه مورد نظر و سپس ریختن مقداری نمک بر روی آن به راحتی قادر به از بین بردن لکه های چمن بر روی لباس های خود خواهید شد .

لکه چمن

بهداشت و زیبایی

۱۴٫ نمک، جایگزینی مناسب برای دهانشویه

آیا می ‎دانید که دهانشویه حاوی مواد شیمیایی است که می ‎تواند به دندان های شما آسیب برساند ؟ بنابراین بهتر است برای محافظت از سلامتی خود از مواد طبیعی برای خوشبو کردن دهان تان استفاده کنید و فقط کافی است ۱ قاشق چای خوری نمک طعام را با ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین و نصف فنجان آب مخلوط کنید که غرغره کردن محلول مورد نظر تاثیر زیادی در خوشبو کردن دهان شما خواهد داشت .

۱۵٫ طولانی تر کردن عمر مسواک

با خیساندن مسواک جدید خود درون محلول آب نمک ، ماندگاری بیشتری خواهد داشت .

۱۶٫ لایه برداری پوست

هوای گرم و سرد و حتی هوای معتدل می ‎تواند باعث شود که پوست شما به مروز زمان خشک شود . شما می ‎توانید بعد از استحمام با مالیدن مقداری نمک بر روی پوست خود، سلول های مرده پوست خود را از بین برده و به تقویت گردش خون در زیر پوستتان کمک کنید و فقط کافی است مقدار کمی نمک را با حرکت دایره ای انگشتان خود بر روی پوستتان بمالید . نمک دریایی در این مورد بهتر عمل خواهد کرد .

۱۷٫ از بین بردن شوره سر

هنگام رفتن به حمام مقداری نمک بر روی پوست سر خود ریخته و به مدت ۵ دقیقه با دستان خود سرتان را ماساژ دهید و سپس سر خود را با شامپو بشویید و این گونه خواهید دید که نمک تاثیر به سزایی در از بین بردن شوره سر دارد .

۱۸٫ نرم کردن پوست لب

آیا پوست لب هایتان خشک و زبر شده اند؟احتمالا لب هایتان نیازمند لایه برداری اند.

یک مسواک قدیمی برداشته و مقداری نمک طعام بر روی آن بریزید و مسواک را با حرکت دایره ای به مدت پنج دقیقه بر روی لب های خود بچرخانید و سپس لب هایتان را شستشو دهید و مراقب باشید که نمک وارد دهانتان نشود که این روش باعث زیبایی بخشیدن به ظاهر لب هایتان خواهد شد .

نمک برای لب
ترفند های جالب و کارآمد با نمک

۱۹٫ درمان گلو درد

احتمالا از قبل ، از این مورد آگاهی داشته اید که نمک کمک زیادی به کاهش تورم و شل شدن مخاط می ‎کند . نمک همچنین می ‎تواند به از بین رفتن ویروس ها و باکتری هایی که باعث بروز گلو درد می ‎شوند نیز کمک کند و فقط کافی است که محلول آب نمک را به مدت ۳۰ ثانیه غرغره کنید که این کار به تسکین درد گلو کمک زیادی می ‎کند .

۲۰٫ تمیز کردن با نمک

نمک می ‎تواند رشد باکتری ها و مخمر ها را متوقف کند و این امر باعث تبدیل شدن آن به یک ماده تمیز کننده عالی می ‎شود .

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.