اعلام شدن فهرست ۴۰ رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس

اعلام شدن فهرست ۴۰ رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس

رئیس دانشگاه تربیت مدرس از تصویب و ایجاد ۴ رشته جدید بین رشته‌ای و ۳۶ رشته ترکیبی در مقاطع ارشد و دکتری خبر داد.

به گزارش فارسیها به نقل از فارس،محمد تقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به حذف برخی رشته‌های قدیمی و ایجاد رشته‌های ترکیبی و بین رشته‌ای در دانشگاه گفت: در همین راستا به گروه‌های کلاسیک مأموریت دادیم تا رشته‌های قدیمی‌تر و کم تقاضاتر را شناسایی و اصلاحاتی را در ارتباط با این رشته‌ها انجام دهند.

* رشته‌های با قدمت ۲۰ سال حذف و به رشته‌های جدید تبدیل می‌شوند

رییس دانشگاه افزود: در جلساتی که داشتیم قرار شد، رشته‌های کم تقاضاتر و آن‌هایی که اشباع شدند و نیاز روز جامعه نیستند، به رشته‌های بین رشته‌ای تبدیل شوند. همچنین مقرر شد رشته‌های قدیمی با قدمت ۲۰-۳۰ سال یا به طور کلی حذف و به رشته‌های جدید و ترکیبی تبدیل شوند.

* ورود رشته‌های کاربردی و فناور به دانشگاه

 احمدی از ورود رشته‌های کاربردی و فناور به دانشگاه خبر داد و گفت: به طور مثال با راه اندازی رشته علم آمار، که در واقع ترکیبی از فناوری و کامپیوتر است، پاسخی به نیاز روز جامعه خواهیم داد.

وی در ادامه داد: بسیاری از گروه‌های ما این توان را کسب کردند که دو یا سه رشته جدید علاوه بر رشته قبلی برگزار کنند.

* ۲۰ گروه آموزشی موفق به ایجاد چندین رشته بین رشته‌ای و یا ترکیبی شدند

احمدی با بیان این که ۲۰ گروه آموزشی ما تاکنون موفق به ایجاد چندین رشته بین رشته‌ای و یا ترکیبی شدند، تصریح کرد: در حال حاضر صلاحیت این رشته‌ها محرز شده است؛ به طوری که گروه‌ها یا توانسته‌اند رشته‌های بین رشته‌ای را در شورای عالی برنامه‌ریزی اقتباس کنند و یا خودشان یک رشته ترکیبی جدید را تولید کرده‌اند و به تصویب مراجع ذی‌ربط در وزارت علوم رسانده‌اند.

* ۴ رشته جدید بین رشته‌ای و ۳۶ رشته ترکیبی در مقاطع ارشد و دکتری

رئیس دانشگاه با اعلام اینکه به تازگی ۴ رشته جدید بین رشته‌ای و ۳۶ رشته ترکیبی در مقاطع ارشد و دکتری به تأیید رسیده است، درباره عناوین این رشته‌ها گفت: در حال حاضر ۴ رشته بین رشته‌ای علم داده‌ها، مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر، مکاترونیک، جرم یابی دیجیتال به تأیید مراجع ذی ربط در دانشگاه و وزارت علوم رسیده است.

* رشته های ترکیبی به زودی راه اندازی می شوند

وی افزود: همچنین در مقطع ارشد رشته‌های ترکیبی علوم کامپیوتر، بیوفیزیک، بیوانفورماتیک، بیوشیمی، نانوبیوتکنولوژی، بیوشیمی بالینی، بیوتکنولوژی پزشکی، انفورماتیک پزشکی، اقتصاد انرژی، نانو فناوری (گرایش نانو مواد)، آمار زیستی، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک، مهندسی پزشکی (گرایش بیو مکانیک)، مهندسی شیمی گرایش زیست پزشکی، مهندسی پزشکی (گرایش بیومتریال)، مهندسی ساختمان‌های هوشمند، بیوتکنولوژی کشاورزی، مهندسی شیمی-بیوتکنولوژی، مهندسی معدن (گرایش اقتصاد) و مدیریت معدنی، مهندسی معدن (گرایش معدن و محیط زیست)، زیست فناوری دریا به زودی راه اندازی خواهند شد.

* رشته ترکیبی علوم شناختی در لیست رشته‌های جدید قرار دارد

رییس دانشگاه گفت: در مقطع دکتری نیز رشته‌های ترکیبی علوم شناختی-زبان شناسی، سیاستگذاری علم و فناوری، بیوفیزیک، بیوشیمی، نانوبیوتکنولوژی، بیوشیمی بالینی، زیست فناوری پزشکی، علوم سلولی کاربردی، آمار زیستی، فناوری نانو (گرایش‌های نانومواد و نانو الکترونیک)، مهندسی پزشکی، مهندسی فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی کشاورزی، مهندسی شیمی-بیوتکتولوژی، فلسفه علم و فناوری در لیست رشته‌های جدید قرار دارند.

نظر خود را در خصوص خبر” اعلام شدن فهرست ۴۰ رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس ”  با ما در میان بگذارید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.